Клуб вихідного дня ВОЕНЦ мандрує Україною

Активно проводимо дозвілля, поєднуючи приємне з корисним. Осінь насичена різноманітними екскурсіями – це хороший спосіб яскраво скомбінувати навчальний матеріал та цікавий відпочинок.
Мандрівка довжиною в тисячі кілометрів починається з одного кроку…❤️
Тож сьогодні цей крок вихованці Клубу вихідного дня ВОЕНЦ зробили у напрямку Волинської височини. Складається вона з декількох кряжів розмежованих затишними рівнинами. Найбільші висоти має центральна її частина – Повчанська височина, розташована на захід від Дубна і характеризується складним ланшафтом. Пагорби, порізані ярами та балками, схили великої крутизни, обривисті виходи крейди.
Проте окрім милування ландшафтами програмою було передбачено збір матеріалу для палеонтологічних колекцій, що залишився у покладах піску на місці, де мільйони років тому було море. Зараз це величезні кар’єри, що окрім палеонтологічної цінності є ще й місцями гніздування стрижів.
Наступною зупинкою став містичний та загадковий Тараканівський форт. Прекрасна пам’ятка фортифікаційного мистецтва XIX століття сьогодні спустошена і покинута. Крізь її стіни проростають дерева, кладка обсипається, а в темних сирих казематах панує тиша.
Набравшись позитивних емоцій повертаємось додому, а у дорозі уже плануємо маршрути для нових подорожей.

Біологічний форум учнівської та студентської молоді «Дотик природи» 2023

Становлення екологічної свідомості, виховання відповідальності за стан довкілля – важлива складова частина гармонійного та всебічного розвитку особистості, що активно здійснюється шляхом еколого-натуралістичної роботи.
Пізнання законів природи неможливо без вивчення біологічних дисциплін, тому великого значення набуває виявлення зацікавленості учня у поглибленні знань біологічного напряму, набуття навичок самостійної науково-практичної, дослідницько-пошукової роботи.
Щороку Волинський обласний еколого-натуралістичний центр Волинської обласної ради збирає здобувачів освіти на біологічний форум учнівської та студентської молоді «Дотик природи». Метою якого є всебічна підтримка обдарованої учнівської молоді, сприяння модернізації змісту науково-дослідницької, пошуково-експериментальної та практичної діяльності щодо охорони та збереження біорізноманіття.
25 вересня 2023 року Форум зібрав понад 20 учасників із закладів загальної середньої, позашкільної, фахової перед вищої та вищої освіти та їх наукових керівників.
Теми, які учні обрали для розробки наукових проєктів, в основному, відображали екологічні проблеми своєї місцевості, були актуальними та практично значущими. Викликало занепокоєння у юних екологів такі проблеми як несанкціоновані сміттєзвалища, радіаційне забруднення повітря і грунтів. Заслуговувало на увагу створення проєктів з вивчення флори і фауни досліджуваної території, вивчення рідкісних лікарських та ранньоквітучих рослин місцевих урочищ, дослідження якості води місцевих водойм, видового складу птахів, земноводних, комах, молюсків. Чимало проєктів стосувалося досліджень стану здоров’я підростаючого покоління.
Оцінювали роботи компетентне журі. У секції «Екологія та проблеми довкілля» :
Іванців В. В.- завідуючий кафедри екології та агрономії, кандидат історичних наук, доцент Луцького національного технічного університету;
Коцун Б.Б. –кандидат педагогічних наук, доцент кафедри природничо-математичних дисциплін початкової освіти ВНУ імені Лесі Українки;
Бондаренко Ю.Ю.- методист відділу екології Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Волинської обласної ради.
У секції “Біологічні науки” :
Коцун Л.О. – кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки і методики викладання природничих дисциплін ВНУ імені Лесі Українки;
Шевчук Т.Я. – завідувач кафедри анатомії людини ВНУ імені Лесі Українки, кандидат біологічних наук, доцент;
Буднік С.В.- кандидат педагогічних наук, доцент кафедри теорії і методики викладання початкової освіти ВНУ імені Лесі Українки.
Члени журі зазначили активність школярів у пізнавальній, дослідницькій діяльності з різних напрямків біології та високий рівень теоретичної та практичної підготовки.
Для керівників учнівських делегацій відбувся педагогічний форум «Позашкільна освіта: проблеми і рішення» (модератор Сподарик С.О. , завідуюча інструктивно-методичним відділом Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Волинської обласної ради).
За результатами Біологічного форуму 12 переможців нагороджені дипломами управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації за зайняті призові місця, а наукові керівники відзначені подяками. Найкращі роботи будуть представлені на відбірковому етапі Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи» (Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, м. Київ).
Бажаємо подальших успіхів та творчих здобутків юним науковцям!
  
  
  

Обласний етап Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних обʼєднань закладів освіти

У Волинському обласному еколого- натуралістичному центрі Волинської обласної ради традиційно, щорічно проходить обласний етап Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних обʼєднань закладів освіти, з метою поліпшення трудового виховання, професійного самовизначення, залучення молоді до експериментально- дослідницької діяльності.
З вітальним словом до учасників та гостей заходу звернулася Валентина Остапчук, директор ВОЕНЦ, заслужений працівник освіти України. У своїй промові директорка Центру підкреслила вражаючий характер події, а також важливість її для розвитку молоді та підготовки їх до умов ринку. Вона закцентувала увагу на тому, що цей захід є важливим кроком у формуванні майбутньої професійної кар’єри учасників і сприяє їхньому розвитку.
У своїй промові вона також підкреслила важливість спільних зусиль та обміну досвідом між учасниками заходу. Ця співпраця сприяє розвитку навичок та здібностей молоді у різних галузях аграрного спрямування. Вона також закликала всіх учасників до досягнення нових вершин. Її слова були дуже вдячні та заохочувальні, і вони надихнули учасників на успіх у змаганнях та подальшу роботу.
Обласний етап Всеукраїнського зльоту став важливою подією для молоді області.
Під час проведення заходу було представлено презентації і відеоролики захисту виставки «Щедрість рідної землі!», а також проходив відкритий захист дослідницьких робіт у секціях: «Рослинництво», «Овочівництво», «Садівництво». Учні презентували свої дослідницькі роботи, ділилися своїми здобутками, обмінювались досвідом.
Оцінювало роботу компетентне журі. У секції «Рослинництво» і «Садівництво»:
Голуб Сергій – к. с. г наук, старший науковий співробітник, доцент кафедри лісового і садово- паркового господарства ВНУ ім. Лесі Українки;
Стрільчук Ірина – методист відділу зоології ВОЕНЦ;
Потапчук Валерій – заступник директора з навчально-виховної роботи ВОЕНЦ.
У секції «Овочівництво»:
Бортнік Тетяна- к. с.г наук, старший науковий співробітник Поліської дослідної станції;
Сподарик Світлана – завідувач інструктивно-методичним відділом ВОЕНЦ;
Бондаренко Юлія – методист відділу екології ВОЕНЦ.
У секції «Презентація (відеоролик) трудових аграрних обʼєднань»:
Іванців Василь – завідувач кафедри екології та агрономії, к. істор. наук, доцент ЛНТУ;
Котик Мирослава – завідувач аграрного відділу ВОЕНЦ;
Пшибельський Вололимир – заступник директора з навчально-методичної роботи ВОЕНЦ.
Журі відзначило активність школярів та студентів у пізнавальній, дослідницькій діяльності та високий рівень практичної підготовки учасників.
В рамках Зльоту відбулась акція спільно з ГО «Пасічники Волині». Під час якої було встановлено автентичний вулик на території Центру, який буде слугувати як навчальний експонат.
За підсумками Зльоту 28 призерів нагороджені грамотами Волинського обласного еколого- натуралістичного центру Волинської обласної ради, а наукові керівники відзначені подяками.
Переможцями обласного етапу стали команди:
Гран-прі:
Трудове аграрне обʼєднання «Колосок» ОЗЗСО«Заборольський ліцей 32 Луцької міської ради» (керівник Макогон Ж.З);
І місце:
«Трудове аграрне обʼєднання «Юність» ЗЗСО «Затурцівський ліцей ім. В. К. Липинського Затурцівської сільської ради» (керівник Ляшук А.В).
Команди-переможці будуть представити Волинь на Всеукраїнських конкурсах:
-Зліт трудових аграрних обʼєднань;
-Фестиваль «Україна- сад».
Вітаємо призерів та переможців з нагородами!

Методичний кластер. Випуск ІІ. Методичні рекомендації для сучасного керівника гуртка закладів загальної середньої та позашкільної освіти

Методичний кластер. Випуск ІІ. Методичні рекомендації для сучасного керівника гуртка закладів загальної середньої та позашкільної освіти

Рекомендовано методичною радою Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Волинської обласної ради (Протокол № 2 від 06.07.2022 року). Методичний кластер. Випуск ІІ. Методичні рекомендації для сучасного керівника гуртка закладів загальної середньої та позашкільної освіти. – Луцьк, 2022. – 33 с.
УКЛАДАЧ:
Пшибельський Володимир Володимирович, заступник директора з навчально-методичної роботи Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Волинської обласної ради.
У збірнику запропоновані методичні поради щодо організації та
планування роботи керівників гуртків, секцій, студій, творчих учнівських
об’єднань, які супроводжуються коротким розумінням змісту гурткової роботи,
а також необхідною складовою нормативно-правової бази для ефективної
діяльності керівника гуртка закладів загальної середньої та позашкільної
роботи; знайомить із важливою ланкою педагогічного процесу, яка побудована
на партнерських засадах співорганізації та співдіяльності керівника гуртка-дитини-батьків в освітньому середовищі. Continue reading “Методичний кластер. Випуск ІІ. Методичні рекомендації для сучасного керівника гуртка закладів загальної середньої та позашкільної освіти”

МЕТОДИЧНИЙВЕКТОР: професійна компетентність методиста, як складова ефективної діяльності сучасного закладу позашкільної освіти

МЕТОДИЧНИЙВЕКТОР: професійна компетентність методиста, як складова ефективної діяльності сучасного закладу позашкільної освіти

Рекомендовано методичною радою Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Волинської обласної ради (Протокол № 3 від
05.10.2022 року). Методичний вектор: професійна компетентність методиста, як складова ефективної діяльності сучасного закладу позашкільної освіти. – Луцьк, 2023. – 40 с.
УКЛАДАЧ:
Пшибельський Володимир Володимирович, заступник директора з навчально-методичної роботи Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Волинської обласної ради.

У збірнику запропоновані поради щодо організації та налагодження
методичної роботи в закладі позашкільної освіти. Матеріали розраховані на вдосконалення діяльності методичної служби закладів позашкільної освіти та оптимальну організацію навчально-виховного процесу в них. Збірник «Методичний вектор: професійна компетентність методиста, як складова ефективної діяльності закладу позашкільної освіти» призначений для вдосконалення методичного супроводу освітнього процесу, який є важливим засобом розширення освітніх можливостей і перспектив професійного зростання педагогів в системі позашкільної освіти. Збірка може стати в пригоді кожному педагогу – досвідченому та молодому спеціалісту.

ЕКСПЕДИЦІЯ ЯК ФОРМА ЕКОЛОГО-КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ У ЗАКЛАДАХ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ (Методичний збірник)

ЕКСПЕДИЦІЯ ЯК ФОРМА ЕКОЛОГО-КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ У ЗАКЛАДАХ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ (Методичний збірник). Упорядник: Потапчук В. Д. – заступник директора з навчально-виховної роботи Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Волинської обласної ради.

Методичний збірник містить теоретичні та практичні основи організації та
проведення еколого-краєзнавчих експедицій. Еколого-краєзнавча експедиція – сходинка до пізнання природи рідного краю, реалізації інтересів у вивченні навколишнього природного середовища своєї малої батьківщини, України та світу, формування еколого-натуралістичних та краєзнавчих знань, умінь і навичок засобами позашкільної освіти.
Збірник можна використовувати у багатьох напрямках гурткової роботи еколого-натуралістичного, краєзнавчого та туристичного спрямування у закладах середньої, позашкільної освіти та з метою профорієнтаційної роботи.
Його можна рекомендувати вчителям біології, географії, історії, керівникам
гуртків закладів позашкільної освіти, студентам педагогічних факультетів закладів вищої освіти.

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА З ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ЕКОЛОГО-НАТУРАЛІСТИЧНОГО НАПРЯМУ «ОСНОВИ ПАЛЕОНТОЛОГІЇ»

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА З ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ЕКОЛОГО-НАТУРАЛІСТИЧНОГО НАПРЯМУ «ОСНОВИ ПАЛЕОНТОЛОГІЇ» (Основний рівень).  Автор: Потапчук В.Д. – заступник директора з навчально-виховної роботи Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Волинської обласної ради (затверджено методичною радою ВОЕНЦ. Протокол №1 від 22 березня 2023 року).

Методичні рекомендації щодо організації освітнього середовища в захисних спорудах цивільного захисту закладів позашкільної освіти (еколого-натуралістичний напрям)

Методичні рекомендації щодо організації освітнього середовища в
захисних спорудах цивільного захисту закладів позашкільної освіти
(еколого-натуралістичний напрям)

Інформаційно-методичний лист щодо проведення першого заняття у творчих учнівських об’єднаннях еколого-натуралістичного профілю у 2023-2024 н.р.

Інформаційно-методичний лист щодо проведення першого заняття у
творчих учнівських об’єднаннях еколого-натуралістичного профілю у 2023-2024 н.р.