МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ КРІЗЬ ПРИЗМУ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ

Гринь Юлія Вікторівна, 

 практичний психолог

 Волинського обласного еколого-натуралістичного

центру

Виховання, як важливе явище суспільного життя, здавна стало провідною функцією людського суспільства. Включившись e процес відродження національної системи виховання, головною метою колективу Волинського обласного еколого-натуралістичного центру є передача молодому поколінню соціального досвіду, багатства духовної культури народу, його національної ментальності, своєрідності, світобачення. На цій основі – формуються особисті риси громадянина України: духовность, моральна, правова, трудова, екологічна, художньо – естетична та релігійна культура; розвиваються індивідуальні  здібності і таланти.

Сьогодні виховання громадянина – патріота – цілеспрямований, систематичний, регульований процес, мета якого – утвердження свідомості нації, народу, етнічної культури, мовної єдності, кращих рис характеру громадянина України.

В основі освітнього процесу ВОЕНЦ лежить система виховних відносин, що забезпечує взаємодію педагогів, батьків та гуртківців  згідно з суспільно заданими цілями виховання – розквіт духовної сутності людини, яка має стати висококваліфікованим спеціалістом, займати чіткі національні, загальногосподарські позиції, бути активною у громадському житті, відповідальною за моральне становлення себе як особистості. Реалізуючи концепцію освіти, як процес розвитку творчої особистості, педагогічний колектив постійно веде пошук нових педагогічних технологій, що сприяють формуванню середовища, яке розвиває, навчає та виховує. Анкетування, тренінги, індивідуальні бесіди дають змогу вивчати рівень вихованості, потреб, інтересів кожного вихованця.

Пріоритетним напрямком педагогічної діяльності є індивідуальний підхід у вихованні особистості вихованців, стимулювання їхніх внутрішніх сил до саморозвитку і самовиховання, що знайшло своє відображення в планах організаційно-виховної роботи всіх структурних підрозділів Центру. Значна увага педагогічним колективом приділяється виконанню Національної програми патріотичного виховання молоді, розвитку життєво-активної позиції громадянина України. Головне завдання виховної діяльності - створення умов для активної життєвої позиції дітей, громадянського самовираження і самореалізації, максимального задоволення потреб учнів в інтелектуальному, культурному і моральному розвитку.

На гуртках педагоги  формують у вихованців почуття патріотизму, любові до свого народу, уміння аналізувати зовнішні та внутрішньополітичні умови та уміння самостійно адекватно оцінювати події, що відбуваються у державі і світі. Виховують почуття глибокої поваги до символів держави, загальнодержавної та регіональної символіки, історичних святинь.Діти відвідують та впорядковують пам’ятники загиблим воїнам-визволителям, що знаходяться на території міста. Керівники гуртків приділяють увагу організації та здійсненню різноманітних екскурсій та походів з метою ознайомлення з пам’ятними та історичними місцями рідного краю. У навчальному закладі за підтримки Волинеської обласної державної адміністрації оформлено куточок памяті героям небесної сотні «Герої не вмирають – герої серед нас», який активно використовують при проведенні різноманітних свят і заходів. На честь 25-річчя Дня незалежності України та Дня Прапора України Волинським обласним еколого-натуралістичним центром була проведена акція «Прапор України - прапор миру». Зазначена акція спрямована на виховання почуття патріотизму, вірності Батьківщині, незалежності та цілісності нашої держави, любові до України та її найважливіших символів: прапора, герба і гімну.

В рамках національно–патріотичного виховання в центрі проводяться виховні години, бесіди, темами яких є: «Живе душа Країни. Жива й нездоланна», «Уроки мудрості», «Наша свобода не далася дарма», «Права людини:вчора та сьогодні», «В єдності наша сила». Традиційним стало проведення святкувань Дня Соборності, Дня Захисника Вітчизни, проводяться тематичні вечори «Свічка плакала в скорботі», тренінги із національно-патріотичного виховання «З Україною в серці», «Моя Україна у серці єдина», заняття для дошкільнят «Незвичайна подорож Україною», виставки-конкурси «Майдан гідності».

З особливим трепетно проходить літературно-музично композиція «Свічка плакала в скорботі» присвячений пам’яті жертв голодомору, загиблих на Майдані, в зоні військових дій на сході України.

Волинський обласний еколого-натуралістичний центр  це життєвий простір дитини; тут вона не просто готується до життя, а живе. Тому виховна робота планується так, щоб сприяти становленню особистості як творця і проектувальника життя, гармонізації та гуманізації стосунків між гуртківцями і педагогами, навчанням і родиною, керуючись ідеями самоцінності дитинства, демократичного діалогу між поколіннями та цінностями національно-патріотичного виховання.